فروشگاه اینترنتی کوک همراه

چه میزان حافظه RAM در گوشی تلفن همراه لازم است

05/31/2023
کسری ظفری

گوشی تلفن همراه هوشمند، در واقع نوعی خاص از یک رایانه است. به همین دلیل، به مانند همه سیستمهای رایانه ای، حافظه RAM در تلفن همراه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این حافظه محل ذخیره اطلاعات نرم افزارهای در حال اجرا است. به بیانی دیگر، وقتی پردازنده تلفن همراه اپلیکیشنی را اجرا می کند، اطلاعات مورد نظر باید به صورت موقت در حافظه ای ذخیره شوند، و آن حافظه موقت می تواند RAM باشد. RAM حافظه ای سریع است و در نتیجه خواندن و نوشتن اطلاعات در آن با سرعتی بالا انجام می شود. هر چه حافظه RAM بزرگتر باشد، فضای بیشتری برای نوشتن اطلاعات با سرعت بالا فراهم است.

اما چه میزان RAM برای گوشی تلفن همراه کافی است. در ابتدا باید گفت این نکته به سیستم عامل و نوع مدیریت حافظه بستگی دارد. به عنوان مثال، به دلیل نوع خاص مدیریت اطلاعات در تلفنهای همراه مبتنی بر سیستم عامل iOS کمپانی Apple، معمولا تلفنهای همراه iPhone امکان ارائه راندمانی مناسب با مقداری کمتر از حافظه را دارند. اما در تلفنهای همراه مبتنی بر سیستم عامل Andriod (و یا سیستم های عامل مشتق شده از آن) می توان به صورت کلی نکاتی را در نظر گرفت.

3 گیگابایت حافظه:
معمولا تلفن های همراه پایین رده کنونی 3 گیگابایت حافظه RAM دارند. امروزه، در صورتی که نرم افزارهای سنگین (مانند بازی ها) مورد استفاده قرار نگیرند، این مقدار حافظه امکان کار با چند نرم افزار به صورت همزمان را برقرار می کند. امکان اجرای بازیهای متوسط (با تنظیمات پایین تر از متوسط) نیز بر روی چنین تلفن همراهی نیز برقرار است، اما احتمالا در تصویر پرش وجود خواهد داشت. دلیل این امر این است که حافظه کافی برای بارگذاری اطلاعات اپلیکیشنهای سنگین (مانند بازیها) وجود ندارد.

4 گیگابایت حافظه:
4 گیگابایت حافظه را باید حد پایین در تلفن های همراه کنونی دانست. با این حافظه، دستگاه قابلیت سوییچ کردن بین نرم افزارهای مختلف را دارد. همچنین در صورتی که پردازنده تلفن همراه قدرتمند باشد، امکان اجرای بازیها با تنظیمات متوسط نیز وجود دارد. اما نباید انتظار زیادی از آن داشت.

6 گیگابایت حافظه:
امروزه این مقدار حافظه برای تلفن های همراه میان رده مناسب است. چنین دستگاهی کاملا قابلیت سوییچ بین اپلیکیشن های مختلف را داراست و نیازی به بستن نرم افزارها به منظور خالی کردن حافظه وجود نخواهد داشت. اکثر بازی ها و سایر نرم افزارهای متوسط از نظر احتیاج به حافظه نیز بر روی چنین تلفن های همراهی قابل اجرا می باشند. البته نباید اثر پردازنده در این خصوص را نادیده گرفت.

8 گیگابایت حافظه:
اگر پردازنده خوبی بر روی تلفن همراه مجهز به 8 گیگابایت حافظه وجود داشته باشد، تقریبا اجرای هر اپلیکیشنی بر روی آن بدون نگرانی امکان پذیر است. اکثر بازیها با تنظیمات متوسط و بالا اجرا می شوند و سوییچ بین تعداد زیادی نرم افزار امکان پذیر است.

12 گیگابایت حافظه و بیشتر:
این میزان حافظه معمولا برای تلفنهای همراه مخصوص بازی و یا نرم افزارهای محتاج حافظه در نظر گرفته می شود. تقریبا می توان گفت 12 گیگابایت حافظه RAM برای اجرای بدون مشکل تعداد بالای 10 نرم افزار به صورت همزمان کافی است. تنها گیمرهای حرفه ای هستند که به حافظه ای بیش از 12 گیگابایت بر روی گوشی تلفن همراه خود نیاز دارند.

هر چه بیشتر بهتر؟
هر چه تلفن همراه مجهز به حافظه بیشتری باشد، امکان اجرای سریع تر و بدون پرش نرم افزارها فراهم می شود. اما تنها پارامتر موجود، اجرای سریع نرم افزارها نیست. توجه به این نکته مهم است که حافظه نیاز به تغذیه دارد. به عبارتی دیگر در تلفن های همراه با حافظه بیشتر، انرژی الکتریکی بیشتری مورد نیاز است و این به معنی مصرف شارژ باتری بیشتر است. در نتیجه، این تلفن همراه سریعتر نیاز به شارژ شدن پیدا می کند. با توجه به این نکته، اگر شما از نرم افزارهای محتاج حافظه (مانند بازی ها) استفاده نمی کنید، و علاقه مندید تلفن همراه شما زمان بیشتری شارژ نگاه دارد، حافظه بیشتر بر روی تلفن همراه انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود. اما اگر تلفن همراه شما به باتری با ظرفیت بالایی مجهز است و خیلی به میزان شارژ آن حساس نیستید، حافظه بالاتر می تواند به دستیابی به راندمان بالاتر کمک کند.

سخن پایانی
با توجه به نکات ذکر شده، انتخاب تلفن همراه بر اساس حافظه مورد نیاز کار دشواری نیست. اگر شما از تلفن همراه هوشمند خود تنها برای برقراری تماس تلفنی، تصویربرداری، و فعالیتهایی از این قبیل استفاده می کنید، 4 گیگابایت حافظه برای شما کافیست. اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که عادت دارید چندین اپلیکیشن را همزمان اجرا کنید و بین آنها سوییچ کنید، و نیز ممکن است گاها نرم افزارهای سنگین تر مانند بازی ها را اجرا کنید، 6 گیگابایت حافظه کمترین حافظه پیشنهادی مناسب خواهد بود. اما اگر بودجه بیشتری جهت خرید گوشی تلفن همراه در نظر گرفته اید و می خواهید تلفن تهیه شده را برای چند سال استفاده کنید، 8 گیگابایت حافظه RAM پیشنهاد می شود. بیش از 8 گیگابایت حافظه برای اکثر کاربران بلااستفاده است، مگر اینکه قصد اجرای اپلیکیشنهایی مانند بازی ها را در کیفیت بالا بر روی تلفن همراه خود داشته باشند.

 

تهیه شده در گروه تحقیق و توسعه کوک همراه

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر