فروشگاه اینترنتی کوک همراه

به چه میزان حافظه گوشی تلفن همراه نیاز دارید

06/10/2023
کسری ظفری
به چه میزان حافظه گوشی تلفن همراه نیاز دارید

یکی از مهمترین مشخصات تلفن همراه که در هنگام خرید باید مورد توجه قرار گیرد، ظرفیت حافظه آن است. امروزه تلفنهای همراه معمولا در ظرفیت های 32، 64، 128، 256، 512 و ... گیگابایت عرضه می شوند. اینکه چه میزان ظرفیت حافظه برای شما مناسب است به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. به صورت خلاصه، اگر علاقمند به اجرای بازی بر روی گوشی تلفن همراه خود هستید، و یا قصد تصویر برداری و فیلم برداری به مقدار زیاد با آن را دارید، نیازمند تلفن همراهی با حجم حافظه زیاد خواهید بود. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم.

سیستم عامل، نرم افزارها، فیلم‌ها و عکس‌ها، همگی به حافظه نیاز دارند. میزان فضای مورد نیاز بستگی به تعداد و نوع اپلیکیشنهای نصب شده دارد. به عنوان مثال، اکثر بازی‌های دارای کیفیت مناسب، حجم زیادی از فضای حافظه را اشغال می‌کنند. اما به صورت حدودی، برای سیستم عامل نصب شده بر روی تلفن همراه حدود 20 الی 25 گیگابایت و برای نرم افزارها حدود 40 الی 50 گیگابایت فضا نیاز است (دقت کنید که ممکن است ابتدا حجم نرم افزارهای نصب شده خیلی کمتر باشد، اما به مرور زمان و با نصب نرم افزارهای بیشتر و در نظر گرفتن اطلاعات مربوط به آنها به اعداد بالاتری خواهید رسید). به این ترتیب، به صورت میانگین حدود 60 الی 75 گیگابایت فضای حافظه توسط سیستم عامل و نرم افزارها اشغال می شود. همانطور که گفته شد این عدد، بسته به نوع استفاده، می تواند از کاربری به کاربر دیگر متفاوت باشد. 

فیلم‌ها و عکس‌ها نیز دیگر فایلهای اشغال کننده فضای حافظه تلفن همراه می باشند. مشخصات و تنظیمات دوربین تاثر زیادی در میزان حافظه اشغال شده توسط عکس‌ها و فیلم‌های تهیه شده دارند. اما به صورت متوسط، بر اساس اعلام سامسونگ، می توان گفت یک فیلم یک دقیقه ای با کیفیت 4K حدود 300 مگابایت فضا اشغال می کند. همین میزان فیلم با کیفیت Full HD نیاز به فضایی در حدود 100 مگابایت دارد. همچنین به صورت میانگین یک عکس با کیفیت خوب حدود 5 مگابایت فضا اشغال می کند. بر این اساس 1000 عکس و 10 ساعت فیلم Full HD، به صورت تقریبی به حدود 65 گیگابایت فضا نیاز دارند. 

با محاسبات انجام شده، می توان گفت امروزه تلفنهای همراه با حافظه 64 گیگابایت، حداقل حافظه را به کاربر ارائه می دهند. در صورتی که قصد نصب نرم افزارهای زیادی بر روی گوشی خود ندارید و خیلی علاقمند به تصویربرداری و فیلم برداری با آن نیستید، این حافظه می تواند برای شما کافی باشد. در غیر این صورت، احتمالا همیشه نیاز به انتقال اطلاعات از تلفن همراه خود به حافظه خارجی خواهید داشت.

حافظه 128 گیگابایت می تواند نیاز بازه وسیعی از کاربران با سطح استفاده متوسط را برآورده کند. البته باز هم اگر فیلم برداری از علاقمندی های شما است، احتمالا پس از مدتی، نیاز به انتقال فایلهای مربوط از تلفن همراه به حافظه خارجی دارید. اگر مثال فوق را در نظر بگیریم، پس از نصب نرم افزارهای متداول، احتمالا قبل از ثبت 1000 عکس و 10 ساعت فیلم Full HD، تلفن همراه شما نیاز به آزادسازی حافظه خواهد داشت.

 

تهیه شده در گروه تحقیق و توسعه کوک همراه

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر