فروشگاه اینترنتی کوک همراه

Snapdragon 8 Gen 4: انتظارات از چیپست پرچمدار بعدی کوالکام چیست؟

04/28/2024
آرش شاه حسینی
Snapdragon 8 Gen 4: انتظارات از چیپست پرچمدار بعدی کوالکام چیست؟

اگر یکی از بهترین گوشی های اندرویدی سال آینده را بخرید، به احتمال زیاد به چیپست Snapdragon 8 Gen 4 مجهز خواهد شد.
این چیپست هنوز رونمایی نشده است، اما چیپست های اسنپدراگون کوالکام قدرت اکثر گوشی های برتر اندرویدی را تامین می کند و در سال 2024 شاهد Snapdragon 8 Gen 3 در گوشی هایی مانند Galaxy S24 Ultra (البته در برخی مناطق شاهد استفاده گوشی های Galaxy S24 و +Galaxy S24 بودیم). البته، OnePlus 12 و Xiaomi 14 Ultra و موارد دیگر، نیز از آن  استفاده کردند.

بنابراین نسل بعدی این چیپست مطمئناً بسیار قدرتمند خواهد بود. اگر می‌خواهید بدانید چقدر قدرتمند است، چه معنایی برای گوشی‌های 2025 می‌تواند داشته باشد و چه گوشی‌هایی احتمالاً از آن استفاده می‌کنند، ادامه مطلب را بخوانید.

همانطور که توسط خود شرکت در پستی تأیید کرد، Snapdragon 8 Gen 4 در نشست Snapdragon در ماه اکتبر معرفی خواهد شد. ما هنوز تاریخ دقیق برگزاری Snapdragon Summit را نمی دانیم، اما، سال گذشته از 24 اکتبر تا 26 اکتبر برگزار شد. اما احتمال زیادی وجود دارد که حداقل چند گوشی تا قبل از پایان سال با آن عرضه شوند. 

خود کوالکام در ویدئویی اعلام کرده است که Snapdragon 8 Gen 4 دارای یک CPU «سوپرشارژ» Oryon خواهد بود و یک واحد پردازش عصبی (NPU) بهبود یافته خواهد داشت که باید قابلیت‌های هوش مصنوعی آن را افزایش دهد.

CPU Oryo چیز جدیدی نیست، زیرا قبلاً در چیپست Snapdragon X Elite ظاهر شده بود. اما این چیپست برای لپ‌تاپ‌ها طراحی شده است، بنابراین آوردن چنین قدرتی به تلفن همراه چشمگیر به نظر می‌رسد.

کوالکام همچنین قبلاً گفته بود که این شرکت قصد دارد با Snapdragon 8 Gen 4 سطوح عملکرد شگفت‌انگیز ارائه دهد و در نتیجه احتمالاً قیمت آن بیشتر از Snapdragon 8 Gen 3 خواهد بود.

یکی از منابع ادعا می‌کند که Snapdragon 8 Gen 4 ممکن است تا 4.0GHz سرعت داشته باشد. سریعترین هسته Snapdragon 8 Gen 3 با فرکانس 3.30 گیگاهرتز (یا 3.39 گیگاهرتز در Snapdragon 8 Gen 3 برای نسخه گلکسی) است، بنابراین افزایش بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. البته، ممکن است افزایش حتی بیشتر باشد، زیرا منبع دیگری ادعا می‌کند که Snapdragon 8 Gen 4 تا 4.3 گیگاهرتز سرعت خواهد داشت و می‌تواند به امتیاز تک هسته‌ای حدود 3500 در Geekbench دست یابد.  این امتیاز بالاتر از A18 Pro است که انتظار می رود iPhone 16 Pro Max بتواند به آن برسد. البته مصرف انرژی برای سرعت 4.3 گیگاهرتز برای یک گوشی هوشمند بسیار زیاد است.
سامسونگ Galaxy S24 Ultra مجهز به Snapdragon 8 Gen 3 امتیازی بین 2200 تا 2300 برای تک هسته ای و 6500 تا 7000 برای چند هسته ای کسب می کند. بنابراین اگر اطلاعات دقیق باشد، باید Snapdragon 8 Gen 4 را به طور قابل توجهی قدرتمندتر از نسل 3 بدانیم.

اما این فقط سرعت نیست که در اینجا ممکن است بالا باشد، ما همچنین شنیده ایم که این احتمال وجود دارد که Snapdragon 8 Gen 4 از رم LPDDR6 (کم مصرف) پشتیبانی کند، که انتظار می رود اواخر امسال معرفی شود و سریعتر از رمی است که در حال حاضر در گوشی ها استفاده می شود.

در نهایت، Snapdragon 8 Gen 4 احتمالاً با مودم اسنپدراگون X80 5G عرضه خواهد شد. این مودم قبلا اعلام شده است و جانشین X75 است که توسط Snapdragon 8 Gen 4 استفاده می شود.

X80 دارای یک پردازنده 5G AI اختصاصی است که اساساً آن را هوشمندتر می کند. به عنوان مثال به آن اجازه می دهد بهترین دکل ها و باندهای 5G را برای اتصال در هر زمان مشخصی پیدا کند. همچنین باید بتواند سرعت داده بالاتری نسبت به X75 داشته باشد.

ما به طور قطع نمی دانیم چه گوشی هایی از Snapdragon 8 Gen 4 استفاده خواهند کرد، اما بر اساس فرم گذشته می توان حدس های خوبی را انجام داد. گوشی‌های زیر همگی جانشین گوشی‌هایی هستند که از Snapdragon 8 Gen 3 استفاده می‌کنند یا احتمالاً از آن استفاده می‌کنند، بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که از نسل 4  نیز استفاده کنند:

سری Samsung Galaxy S25 ، Samsung Galaxy Z Fold 7، Samsung Galaxy Z Flip 7، OnePlus 13، Xiaomi 15 line، Sony Xperia 1 VII و Sony Xperia 5 VII. این یک لیست کامل نیست، اما شامل پرمخاطب ترین گوشی هایی است که ما انتظار داریم از Snapdragon 8 Gen 4 استفاده کند.

هر چند استثناهایی وجود دارد. در حالی که ما در اینجا به Galaxy S25 اشاره کردیم، خانواده Galaxy S24 تنها از چیپست اسنپدراگون در برخی از نقاط جهان ( آمریکا و کانادا) استفاده می کنند، در حالی که سایر مناطق دارای چیپست اگزینوس هستند.

البته شاید Galaxy S25 مجهز به Snapdragon 8 Gen 4 نباشد، زیرا اطلاعات ها نشان می دهد که سامسونگ Galaxy S25 از اگزینوس استفاده خواهد کرد.

همچنین انتظار نداریم هیچ گوشی گوگل پیکسل از Snapdragon 8 Gen 4 استفاده کند، زیرا گوگل این گوشی ها را به چیپست های تنسور مجهز می کند و البته، شما هم آیفونی را پیدا نخواهید کرد که از آن استفاده کند، زیرا اپل از چیپست های سری A خود استفاده می کند.

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر