فروشگاه اینترنتی کوک همراه

پردازنده و رم Galaxy S25 سریعتر از iPhone 16 Pro

03/17/2024
آرش شاه حسینی
پردازنده و رم Galaxy S25 سریعتر از iPhone 16 Pro

برای اولین بار در سال های اخیر، گوشی هوشمند پرچمدار سامسونگ می تواند سریعتر از آیفون باشد.طبق برخی گزارشات، Galaxy S25 که انتظار می رود اوایل سال آینده عرضه شود، می تواند پردازنده و رم سریع تری نسبت به iPhone 16 Pro داشته باشد.

طبق گزارشی از AjuNews ،Samsung Electronics و SK Hynix در حال افزایش سرعت تولید انبوه LPDDR6 DRAM هستند تا در صنعت مبتنی بر هوش مصنوعی پیشرو باشند. این رم نسل بعدی پهنای باند داده را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد که برای پردازش سریعتر وظایف هوش مصنوعی در دستگاه ضروری است. انتظار می رود شورای مهندسی دستگاه های الکترونیکی مشترک (JEDEC)، که سازمان بین المللی استانداردهای نیمه هادی است، مشخصات LPDDR6 DRAM را در نیمه دوم سال جاری (احتمالا در سپتامبر 2024) به طور رسمی اعلام کند.

LPDDR5 در فوریه 2019 معرفی شد و LPDDR6 قرار است پنج سال بعد راه اندازی شود. در حالی که هیچ اطلاعاتی در مورد سرعت LPDDR6 وجود ندارد، LPDDR5 دارای پهنای باند 6.4Gbps است، در حالی که LPDDR5X دارای پهنای باند داده 8.5Gbps است. 

حافظه LPDDR6 را می توان در گوشی های دارای چیپست Snapdragon 8 Gen 4 استفاده کرد. این همان چیپست است که احتمالاً حداقل در برخی گوشی ها مانند سری Galaxy S25 مجهز خواهد شد. مشابه Galaxy S25 Ultra ،Galaxy S24 Ultra نیز می تواند به طور انحصاری از Snapdragon 8 Gen 4 در تمام کشورهای جهان استفاده کند.

Snapdragon 8 Gen 4 دارای هسته های پردازشی سفارشی Oryon کوالکام است که توسط Nuvia توسعه یافته است. این هسته‌های CPU قبلاً در پردازنده Snapdragon X Elite استفاده شده‌اند که در نیمه دوم سال جاری در چندین لپ‌تاپ مبتنی بر ویندوز استفاده خواهد شد. گفته می‌شود که این هسته‌های CPU سریع‌تر از هسته‌های CPU داخل تراشه آینده اپل، A18 Pro عمل می‌کنند.

کوالکام در چند سال گذشته از پردازنده‌های گرافیکی قوی‌تری نسبت به اپل استفاده کرده است. بنابراین، سری Galaxy S25 با Snapdragon 8 Gen 4 می تواند CPU، پردازنده گرافیکی و DRAM سریع تری نسبت به سری iPhone 16 Pro داشته باشد.

منبع: https://www.sammobile.com/news

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر