فروشگاه اینترنتی کوک همراه

شارژ بی سیم Qi 2 مبتنی بر MagSafe اپل برای گوشی های اندرویدی آماده است

11/18/2023
آرش شاه حسینی
شارژ بی سیم Qi 2 مبتنی بر MagSafe اپل برای گوشی های اندرویدی آماده است

اوایل امسال، در جریان نمایشگاه CES 2023( کنسرسیوم برق بی‌سیم)، WPC اعلام کرد که استاندارد شارژ بی‌سیم پیشرفته‌تری به نام Qi 2.0 را ساخته است. این دستگاه مبتنی بر فناوری MagSafe اپل است و از یک سیستم مغناطیسی برای نگه داشتن دستگاه و لوازم جانبی استفاده می کند. اعلام شده است که لوازم جانبی مبتنی بر Qi 2.0 تا پایان سال جاری آماده خواهد شد.

اولین مجموعه از محصولات و لوازم جانبی دارای استاندارد Qi 2.0 در فصل تعطیلات کریسمس وارد بازار می شود. اولین لوازم جانبی برای سری آیفون 15 در دسترس خواهد بود. شرکت های AirCharge، Anker، Belkin و Mophie شارژرهای بی سیم را، برای گوشی های هوشمند سازگار می سازند. بسیاری دیگر از لوازم جانبی Qi 2.0 در حال حاضر در مرحله آزمایش یا در مرحله صدور گواهینامه هستند.

Qi 2.0 اتصال مغناطیسی، شارژ سریع تر، راندمان انرژی و راحتی بهبود یافته را در مقایسه با Qi 1.2 به ارمغان می آورد. دو مدل تحت استاندارد Qi 2.0 وجود دارد: اولین مورد MPP (نمایه قدرت مغناطیسی) است که مبتنی بر فناوری MagSafe اپل است و از آرم Qi 2 استفاده می کند. مورد دوم بهبودی در EPP (نمایه قدرت توسعه یافته) موجود است که حاوی آهنربا نیست اما با استاندارد Qi 2.0 مطابقت دارد و از شارژ تا 30 وات پشتیبانی می کند.

انتظار می‌رود که سازندگان گوشی‌های هوشمند اندرویدی گوشی‌هایی را بیاورند که با استاندارد Qi 2.0 مطابقت دارند تا بتوانند لوازم جانبی MagSafe را داشته باشند. فادی مشریکی، رئیس هیئت مدیره WPC گفت: ما از اینکه اعضای خود را به سرعت در حال استقبال از Qi V2.0 و ساخت اکوسیستم های لوازم جانبی برای دستگاه های Qi2 می بینیم، هیجان زده هستیم. ما کاملاً انتظار داریم که Qi v2.0 به سرعت به استاندارد جهانی شارژ بی سیم تبدیل شود. 

البته ممکن است اکثر برندهای چینی گوشی های هوشمند از آن استفاده نکنند زیرا اکثر آنها از فناوری های شارژ بی سیم سریع اختصاصی خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، OnePlus، OPPO، Vivo و Xiaomi همگی دارای تلفن هایی هستند که از پروتکل های شارژ بی سیم سریع 50 واتی و شارژرهای بی سیم سریع اختصاصی پشتیبانی می کنند.

از سوی دیگر، سامسونگ و گوگل برندهایی هستند که می‌توانند گوشی‌های هوشمند و لوازم جانبی سازگار Qi 2.0 را ارائه دهند. تلفن های هوشمند نسل فعلی سامسونگ از شارژ بی سیم سریع تا 15 وات بر اساس استاندارد Qi 1.2 پشتیبانی می کنند، اما ممکن است شاهد شارژ بی سیم سریع تر یا اتصال مغناطیسی باشیم.

منبع: https://www.sammobile.com/news

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر