فروشگاه اینترنتی کوک همراه

تفاوت های HyperOS و One UI

04/23/2024
آرش شاه حسینی
تفاوت های HyperOS و One UI

شیائومی و سامسونگ دو تا از بزرگترین تولید کنندگان گوشی های هوشمند هستند. دستگاه های آنها از سخت افزار قدرتمندی برخوردار هستند، اما نرم افزار آنها چگونه با یکدیگر مقایسه می شود؟ اگرچه HyperOS و One UI مبتنی بر اندروید هستند، اما از نظر شخصی‌سازی، طراحی و ویژگی‌های هوش مصنوعی تفاوت زیادی دارند.

در این مقاله تفاوت‌های عمده بین دو پوسته سفارشی محبوب HyperOS و One UI را بررسی خواهیم کرد.

1. صفحه قفل
شما هر روز بارها صفحه قفل را می بینید. هر دو HyperOS و One UI 6.1 گزینه های زیادی برای قفل صفحه ارائه می دهند. با این حال، HyperOS طرح‌بندی‌های صفحه قفل زیادی برای انتخاب دارد. همچنین به شما امکان اضافه کردن افکت های عمقی را می دهد. از طرف دیگر، One UI 6.1 به شما امکان می دهد چندین ویجت را به صفحه قفل اضافه کنید. همچنین امکان نمایش تصویر زمینه در صفحه نمایش همیشه روشن (AOD) را فراهم می کند. البته فعلا این ویژگی فقط به سری Galaxy S24 محدود می شود. البته قفل کردن انیمیشن صفحه در HyperOS بسیار بهتر از One UI 6.1 است.

2. صفحه اصلی
One UI 6.1 ویجت های صفحه اصلی بیشتری نسبت به HyperOS در اختیار شما قرار می دهد و گزینه های بیشتری برای سفارشی کردن صفحه اصلی در اختیار شما قرار می دهد. حتی می‌توانید برای دسترسی آسان‌تر و صرفه‌جویی در فضا برای نمادها و ویجت‌های بیشتر، چندین ویجت را روی هم قرار دهید. این ویژگی در آیفون ها نیز وجود دارد.

HyperOS دارای پوشه های فوق العاده است که راه های زیادی برای مرتب کردن برنامه ها در پوشه ها در اختیار شما قرار می دهد. اگر برنامه های زیادی در صفحه اصلی دارید، این ویژگی می تواند مفید باشد. One UI 6.1 آن را ندارد اما به شما امکان می دهد رنگ پس زمینه پوشه های برنامه را تغییر دهید تا آنها را سریع شناسایی کنید. 

3. مرکز کنترل
HyperOS دارای یک مرکز کنترل الهام گرفته از iOS با کلیدهای بزرگ برای Wi-Fi و داده های تلفن همراه است. کلیدهای روشنایی و حجم نیز بسیار بزرگ هستند تا بتوانید آنها را به سرعت شناسایی کنید. به‌طور پیش‌فرض، برچسب‌های برنامه پنهان هستند، که می‌تواند تشخیص اینکه کدام نماد چه کاری انجام می‌دهد، دشوار می‌سازد، مگر اینکه به آن عادت کرده باشید، اگرچه گزینه‌ای در تنظیمات وجود دارد تا آنها را قابل مشاهده کنید.

One UI 6.1 پانل سریع (مرکز کنترل) را به چندین قسمت تقسیم می کند. دو میانبر بزرگ در بالا وجود دارد و سپس بخشی که اکثر میانبرها را در خود جای می دهد. در زیر بخش کوچکی به انتخاب سیم کارت برای تماس ها، پیام ها و داده های تلفن همراه اختصاص داده شده است.

در حالی که HyperOS و One UI 6.1 امکان تنظیم مجدد میانبرها را در مرکز کنترل فراهم می‌کنند، HyperOS همه میانبرها را در یک صفحه قابل پیمایش نشان می‌دهد و One UI 6.1 باید انگشت خود را به راست یا چپ بکشید.

4. سفارشی سازی
One UI 6.1 مزایای زیادی نسبت به HyperOS از نظر سفارشی سازی دارد. در مرحله اول، یک گزینه پالت رنگ وجود دارد که با تغییر طرح رنگ، به نوعی همه چی عوض می شود. این گزینه را در HyperOS پیدا نمی کنید. در One UI 6.1 تنظیمات AOD و صفحه اصلی بیشتری دارید. یکی از چیزی که در One UI 6.1 خوب است Modes and Routines آن است. می توانید از آن برای فعال یا غیرفعال کردن ویژگی های انتخاب شده در زمان یا مکان خاص استفاده کنید. 

5. عملکرد
هر دو سیستم عامل HyperOS و One UI 6.1 تجربه‌ای جذاب را ارائه می‌کنند. با این حال، HyperOS برتری جزئی نسبت به One UI دارد.

6. ویژگی های هوش مصنوعی
اینجاست که One UI 6.1 سایر پوسته های سفارشی اندروید، از جمله HyperOS را بیشتر تهدید می کند. این ویژگی های هوش مصنوعی زیادی را ارائه می دهد که برخی از آنها ممکن است در زمان شما صرفه جویی کنند. به جز برخی از ویرایش های هوش مصنوعی در برنامه گالری، هیچ یک از این ویژگی های هوش مصنوعی در HyperOS یافت نمی شود.

Circle to Search
می توانید بدون باز کردن برنامه دیگری، هر چیزی را که روی صفحه نمایش شما نشان داده می شود جستجو کنید. فقط دکمه صفحه اصلی یا نوار پیمایش را فشار داده و نگه دارید و هر چیزی را روی صفحه خود دور بزنید. HyperOS این ویژگی یا چیز مشابهی را ارائه نمی دهد.

برنامه گالری در One UI 6.1 از هوش مصنوعی بهره می برد تا به شما کمک کند افراد و اشیاء موجود در عکس ها را جابه جا، حذف یا تغییر اندازه دهید. به طور خودکار پس زمینه را برای پر کردن بخش های از دست رفته ایجاد می کند. پوسته سفارشی نیز پیشنهادهای ویرایش خودکار را ارائه می دهد.

HyperOS نیز همچنین قابلیت پر کردن مولد و امکان برش یک سوژه از یک تصویر را برای حذف پس‌زمینه یا ذخیره آن به عنوان یک برچسب را ارائه می‌دهد. هر دو HyperOS و One UI 6.1 به شما امکان می دهند پس زمینه تصویر را تغییر دهید. یکی از موارد افزوده عالی به One UI 6.1 امکان دیدن هر ویدیو در حالت آهسته تنها با نگه داشتن آن است. حتی می توانید سرعت را تغییر دهید و ویدیو را ذخیره کنید.

Live Translate
One UI 6.1 دارای ترجمه خمزمان در طول تماس‌های تلفنی است. این یک ویژگی مفید برای برقراری ارتباط با مردم از سراسر جهان است. شما می توانید زبانی را که خود و طرف مقابل به آن گوش خواهید داد انتخاب کنید. بهترین بخش این است که طرف مقابل به گوشی سامسونگ نیاز ندارد.

تصویر زمینه هوش مصنوعی
One UI 6.1 به شما امکان تولید تصاویر پس زمینه را می دهد. اگرچه این یک گزینه عالی برای تولید تصاویر پس زمینه بر اساس نیازهای شما است، مجموعه محدودی از کلمات کلیدی برای انتخاب وجود دارد.

Browser Assist
Browser Assist در One UI 6.1 می تواند به سرعت صفحات وب را خلاصه و ترجمه کند. با استفاده از این ویژگی، می توانید بدون نیاز به خواندن کل مقاله، مطالب را به سرعت درک کنید. همچنین می توانید یک صفحه وب را به زبان دلخواه خود ترجمه کنید.

Note Assist
برنامه Notes در One UI 6.1 همچنین با قابلیت قالب‌بندی خودکار یادداشت‌ها، ترجمه زبان، خلاصه‌سازی متن و تصحیح اشتباهات گرامری از هوش مصنوعی برخوردار است. این ویژگی های هوش مصنوعی مفید هستند و در صورت یادداشت برداری زیاد می توانند در زمان شما صرفه جویی کنند.

7. Dynamic Notch(بریدگی دینامیک)
مشابه جزیره پویا اپل، گوشی‌های هوشمند مجهز به سیستم عامل HyperOS دارای یک بریدگی پویا هستند که وقتی شارژر را وصل می‌کنید، بهینه‌سازی باتری را روشن می‌کنید، مزاحم نشوید (DND) را فعال می‌کنید، به حالت بی‌صدا می‌روید و نقطه اتصال را روشن می‌کنید. بریدگی پویا در HyperOS فقط با چند عمل کار می کند، اما یک ویژگی جالبی است که One UI فاقد آن است.

HyperOS یا One UI: کدام بهتر است؟
هر دو HyperOS و One UI عالی هستند، اما انتخاب یکی از آنها واقعاً به نیازها و اولویت های شما بستگی دارد. HyperOS با سفارشی سازی صفحه قفل بهتر و ادغام با محصولات شیائومی، تجربه مینیمالیستی را در اختیار شما قرار می دهد. از طرف دیگر، One UI 6.1 سفارشی سازی ها، ویجت ها و ویژگی های هوش مصنوعی بیشتری را ارائه می دهد. نکته آخر اینکه گوشی های سامسونگ با One UI 6.1 بهتر با ویندوز ادغام می شوند.

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر