فروشگاه اینترنتی کوک همراه

آیا چیپست های پرچمدار هنوز اهمیت دارند؟

11/12/2023
آرش شاه حسینی
آیا چیپست های پرچمدار هنوز اهمیت دارند؟

چیپست‌های پرچم‌دار سال آینده همگی فاش شده‌اند، اپل و گوگل قبلاً چیپست‌های خود را عرضه کرده‌اند Apple A17 با آیفون 15 پرو و ​​تنسور G3 با پیکسل 8s، سامسونگ Exynos 2400، کوالکام اسنپ‌دراگون 8 نسل 3 و این هفته مدیاتک، Dimensity 9300 را معرفی کرد.

Dimensity شگفتی بزرگ امسال است، چهار Cortex-X4 و چهار A720 که قدرت زیادی دارند. اما هنوز خیلی زود است که در مورد بنچمارک ها صحبت کنیم و ما هنوز اکثر گوشی هایی را که به 9300 و سایر چیپست ها مجهز خواهند شد را ندیده ایم.

اما آیا اصلاً برایتان مهم است؟ چیپست های میان رده این روزها به قدری خوب هستند که ممکن است برخی از شما از پرداخت هزینه اضافی برای تراشه های پرچمدار خودداری کنید. همچنین گزینه های کمی قدیمی تر مانند Snapdragon 8+ Gen 1 و Dimensity 9200 نیز وجود دارد که هنوز برای گوشی های جدید در سال 2023 مورد استفاده قرار می گیرند.

دلایل موجهی برای خواستن جدیدترین و بهترین چیپست وجود دارد. جهان به سرعت در حال پیشرفت است (فقط  Snapdragon 8 Gen 1 و Snapdragon 8+ Gen 1 را مقایسه کنید). همچنین، آخرین پیشرفت‌های دوربین، یک پردازنده سیگنال سریع‌تر یا یک NPU جدید برای هوش مصنوعی است، که ابتدا به دوربین‌های سطح بالا می‌رسند.

هوش مصنوعی نیز در حال گسترش است، احتمالا ChatGPT را امتحان کرده اید (مایکروسافت و گوگل در حال کار برای ادغام این قابلیت در موتورهای جستجوی خود هستند)، اینها می توانند مدل‌های تولید تصویر را نیز تقویت کنند و به افراد اجازه می‌دهند تا بدون یادگیری نحوه طراحی، از جنبه خلاقانه آن‌ها بهره ببرند.

در سال آینده، همه چیپست‌های پرچمدار، دارای پردازنده‌های گرافیکی با ردیابی پرتوی شتاب‌دهنده سخت‌افزاری(که بیشتر برای گوشی های بازی کاربرد دارد) خواهند بود. اپل و گوگل به ترتیب با A17 و Tensor G3 جدید به این باشگاه پیوستند، کوالکام، مدیاتک و سامسونگ در حال حاضر وارد نسل دوم خود می شوند.

احتمالاً اکثر شما به کیفیت دوربین اهمیت می دهید، اما اگر قدرت پردازش کافی برای آن وجود داشته باشد، برایتان مهم است که CPU Tensor G3 کندتر از CPU Dimensity 9300 باشد؟

منبع: https://www.gsmarena.com

نظرات

نوشته ای پیدا نشد

نوشتن نظر